Czym jest kropka? Może być znakiem interpunkcyjnym lub elementem znaku bardziej złożonego, jak średnik. Może być także punktem na niebie, świecącą kropką. Kropeczka jest na biedronce, a kropa to już naprawdę wielka plama! Ale czy można wykorzystać technikę kropkowania w tatuażach?
W Internecie znajdziemy dużo fascynujących prac wykonanych przy użyciu kropek. I mam tu na myśli prace na zwykłym papierze. Wykropkowanie takiego dzieła musi być czasochłonne, ciężkie i zapewne wykończyło już nie jeden długopis. Ktoś przeniósł tę technikę w świat tatuażu…
Po kropkach do celu!
W tym stylu przewija się polskie nazwisko znanej tatuażystki – Julii Szewczykowskiej. Pasją do tatuaży zaraziła się od ojca, więc rzemiosło było obecne w całym jej życiu. Kontrastowe prace wykorzystujące tylko czerń wzbudzają poczucie estetyki i piękna. Czarne, mocne linie i wycieniowane kropkami miejsca sprawiają, że tatuaż ma nie tylko głębię, ale jest także wyraźny. Artystka lubuje się w kubizmie – nurcie sztuki, który odrzuca perspektywę i realizm skupiając się na nowych formach budowy przestrzennej i światłocienia. Pocięte obrazy, pozlepiane skrawki różnych elementów nieco zaskakują. Warto zajrzeć do „teczki” z jej dziełami, mogą być świetną inspiracją.
Historia zna ten sposób tatuowania
Oczywiście „dotwork style” nie był wykorzystywany do tatuowania ciał, natomiast odnaleziono u dawnych Egipcjan przedmioty zdobione właśnie tą techniką. Już wtedy mogli uzyskiwać ciekawe, symetryczne wzory. Do tej pory można spotkać programy lub filmy o charakterze przyrodniczym lub historycznym, które pokazują techniki tatuowania z różnych zakątków świata. Kiedy my wykorzystujemy wysoko rozbudowane maszynki do tatuażu, plemiona w Afryce nakłuwają skórę ostrym narzędziem i wcierają w nie barwnik. Jednak te ozdoby mają wyjątkowe znaczenie – są elementami danego plemienia, jego znakiem lub pokazują wejście mężczyzny lub kobiety do świata dorosłości.
Kropka, kreska i talent
Wielu artystów łączy różne cechy tatuowania. Poprzez połączenie, np.: realistycznego, czarno-białego zwierzęcia ze zwierciadłem, w którym część obrazu jest wykropkowana (lub wykonana techniką akwarelową) artysta tworzy niepowtarzalny wzór, bogaty w swojej prostocie lub przepychu. Wszystko zależy od nas samych. Tatuażami często wyrażamy siebie, swoje przemyślenia, a nawet także przynależność do grupy (np.: tatuaże punkowe, hipisowskie). Warto zapoznać się również z tą techniką, być może to właśnie będzie TO. Prace kropkowane są zawsze staranne wykonane, częstokroć symetryczne i potrafią oddać piękno wybranego elementu świata, a także kunszt i wiele lat pracy tatuażysty.