Chociaż obecnie, coraz więcej mówi się o różnych problemach, które mogą pojawić się w przypadku źle wykonanego, bądź źle pielęgnowanego tatuażu, to nadal niewiele wspomina się o możliwych alergiach.
Alergia na tatuaż - jak i dlaczego? Czym może się objawiać?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że alergia na tatuaż to problem, który faktycznie się pojawia. Skala tego zjawiska jest oczywiście niewielka, jednakże należy pamiętać, że nie powinno się tego zagadnienia bagatelizować i pomijać, ponieważ konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne.
Alergia, to w najprostszym ujęciu, reakcja organizmu na konkretną substancję. Układ odpornościowy zaczyna wówczas produkcję przeciwciał odpowiednich dla danej substancji, by móc ją zwalczyć i wyeliminować z naszego organizmu. Efektem są różnego rodzaju stany zapalne, wysypki i krostki, opuchlizna.
Proces wykonywania tatuażu opiera się na wprowadzaniu do organizmu „ciała obcego” - pod powierzchnię skóry zostaje wstrzykiwany tusz, który zostaje tam i dzięki temu tworzy określony wzór. W związku z tym istotne jest, by każdy tatuator używał w swojej pracy jedynie tuszów o najwyższej jakości. Profesjonalne tusze są zazwyczaj wykonane z tlenków żelaza i tworzyw sztucznych. Zdarzało się również, że barwniki zawierały szkodliwą rtęć, lecz na szczęście nie jest ona już wykorzystywana do produkcji.
Dawniej, w przypadku domowych barwników, problem pojawiających się alergii był o wiele częstszy. Wykorzystywano wówczas bardzo prymitywne barwniki, jak chociażby tusze pochodzące z długopisów lub piór wiecznych. Nawet obecnie zdarza się, że nieletni, chcąc „wypróbować” robienie tatuażu korzystają z tej metody. Współcześnie, na rynku dostępne są bardzo różnorodne tusze – najczęściej tatuatorzy preferują zakup gotowych, już rozrzedzonych tuszy, lecz są również osoby, które wolą sami mieszać pigmenty wykorzystując suche barwniki.
Jak wynika z prowadzonych badań, najczęściej pojawiającymi się reakcjami, są alergie na czerwony oraz żółty barwnik. Zazwyczaj uczulenie na barwnik nie objawia się jedynie przy robieniu nowego tatuażu. Osoby uczulone na określone barwniki bardzo często są na nie uczulone również na innych płaszczyznach, jak chociażby w przypadku farbowanych ubrań, a nawet sztucznych barwników spożywczych. Najczęstszymi związkami chemicznymi, które mogą wywołać reakcję alergiczną związaną z nowym tatuażem, są: nikiel, chrom oraz kadm. W tym przypadku bardzo łatwo sprawdzić, czy może pojawić się reakcja alergiczna po wykonaniu tatuażu tuszami, które w składzie posiadają te składniki – wystarczy, że zaobserwujemy, czy nasz organizm reaguje na przykład na niklowaną biżuterię.
Objawy alergii pojawiające się w związku z wykonaniem nowego kolorowego tatuażu, to najczęściej zaczerwienienie i opuchlizna. Można je zauważyć już w pierwszych godzinach po zakończeniu sesji tatuowania. Zazwyczaj, reakcje alergiczne są niegroźne, a ich objawy mogą ustąpić po kilku dniach. Niezwykle ważna jest wówczas właściwa pielęgnacja nowego tatuażu.
Jeżeli jednak pojawiają się poważniejsze problemy, takie jak zaognione stany zapalne, należy bezzwłocznie skonsultować to z lekarzem. Niestety, tatuator nie posiada wykształcenia medycznego, i chociaż musi posiadać odpowiednią wiedzę, która powinna odnosić się również do tego rodzaju sytuacji, to nie będzie w stanie nam pomóc. To właśnie lekarz musi dokładnie zbadać stan zmian jakie spowodowała alergia.
Jeżeli jesteśmy osobą, która ma różne problemy z alergiami, warto zabezpieczyć się przed dodatkową alergią spowodowaną nowym tatuażem.
Koniecznie należy przedstawić naszą sytuację tatuatorowi, możemy wówczas umówić się na wykonanie testów skórnych. Testy polegają na wprowadzeniu niewielkiej ilości tuszu w niewidocznym miejscu na naszym ciele. Wówczas, przez najbliższe dni obserwujemy, czy nie pojawiają się zmiany w obrębie tych miejsc, które mogły by wskazywać na pojawienie się reakcji alergicznej.
Pamiętajmy, że nie powinno się samemu robić jakichkolwiek prób bądź testów, nie należy również, w przypadku pojawienia się reakcji alergicznej na nowy tatuaż, samemu dobierać leków przeciwalergicznych. Podczas rozmowy z tatuatorem, poza omówieniem lokalizacji tatuażu, jego wyglądu i wielkości, porozmawiajmy o możliwych minusach. Nowy tatuaż powinien cieszyć, zamiast martwić i przysparzać nam kłopotów ze zdrowiem. I chociaż tak naprawdę alergia na tatuaż to tylko jednostkowe przypadki, nic nie zaszkodzi, by dowiedzieć się o tym temacie nieco więcej.