Etapy gojenia tatuażu.
Z naszego doświadczenia wynika, że normalny tatuaż leczniczy przechodzi przez trzy szerokie etapy gojenia.
Dni 1 do 3: Zapalenie
To normalne, że tatuaż jest czerwony, opuchnięty i bolesny przez pierwsze 48 do 72 godzin. W tym okresie może również sączyć się krew i/lub atrament. Objawy te powinny znacznie zmniejszać się każdego dnia. Przedłużające się objawy powinny zostać ocenione przez tatuatora i/lub lekarza.
Dni: od 4 do 14: Widoczna poprawa
W miarę postępu procesu gojenia górna warstwa skóry złuszcza się, łuszczy i swędzi – podobnie jak reakcja organizmu na rekonwalescencję po oparzeniu słonecznym. Jest to normalny, zdrowy proces zdrowienia. Unikaj drapania, pocierania, dłubania w strupach i fizycznego usuwania łuszczącej się skóry. Robienie tych rzeczy może tylko spowodować więcej obrażeń i wydłużyć okres rekonwalescencji.
Dni od 14 do 30: Niewidzialne odzyskiwanie
Widoczne objawy wymienione powyżej zwykle ustępują do trzeciego tygodnia po zabiegu, jednak z naszego doświadczenia wynika, że tatuaż może pozostać matowy i ciemny do około jednego miesiąca po zabiegu tatuowania. Po miesiącu tatuaż nabiera trwałego, żywego koloru. Przebudowa skóry pod tatuażem będzie trwała od trzech do sześciu miesięcy, kiedy tatuaż zostanie w pełni wygojony.
Jak długo goją się tatuaże?
Ogólnie rzecz biorąc, u młodej, zdrowej osoby trwa około miesiąca od momentu wykonania tatuażu, aby tatuaż przybrał trwałą formę, chociaż jak wspomniano powyżej, tatuaże uważa się za w pełni wygojone około 3 miesięcy. Istnieją jednak czynniki, które mogą wpływać na czas gojenia. Po pierwsze, tatuaże z bardziej nasyconymi kolorami mogą goić się nieco dłużej. Nasycony pigment wymaga więcej nakłuć igłą, aby osadzić atrament niż drobniejsze tatuaże. Może to wywołać silniejszą odpowiedź zapalną, potencjalnie wymagającą dłuższej fazy rekonwalescencji.
Wskazówki dotyczące gojenia i pielęgnacji tatuażu.
Organizm jest w stanie wyleczyć ranę, o ile nie wejdziemy mu w drogę. Poprawa powinna następować codziennie, a brak codziennej poprawy może być oznaką opóźnionego gojenia się rany lub infekcji.
Podsumowanie.
Proces gojenia tatuażu jest dość prosty. Z doświadczenia ekspertów wynika, że obrzęk, ból i sączenie zwykle ustępują do trzeciego dnia, po czym następuje swędzenie i łuszczenie się skóry przez kolejny tydzień. Twój tatuaż może nawet wyglądać na ciemniejszy i bardziej matowy, niż oczekiwano, przez pierwszy miesiąc. Postępuj zgodnie z zaleceniami tatuażysty, ponieważ właściwa pielęgnacja może pomóc chronić Cię przed infekcjami i zapewnić lepszy efekt tatuażu.
Super, że ktoś zechciał napisać odpowiedzi do w sumie najczęstszych pytań, dobra robota!
______________________________________