Jest to jedna z najpowszechniejszych i najmniej bolesnych metod usuwania tatuażu. Generalnie wszystkie formy tatuażu są możliwe do usunięcia za pomocą metody laserowej, zarówno profesjonalne, jak i nieprofesjonalne, kosmetyczne (typu makijaż permanentny) oraz ślady powstałe w wyniku zabrudzenia podczas wypadku czy zranienia.
Wszystkie te typy tatuażu dają sie usunąć laserowo w min. 90%. Cały zabieg odbywa się w kilku seriach. Po każdej serii tatuaż ulega rozjaśnieniu i tak aż do całkowitego zaniku barwnika pod skórą.
Usunięcie barwnika ze skóry jest możliwe za pomocą różnych systemów laserowych. Jak do tej pory używane byłylasery ablazyjne, których działanie polega na odparowaniu naskórka wraz z znajdującym się w nim tatuażem. Taka metoda powodowała długo gojące się rany, w wyniku których często w miejscu tatuażu powstawały brzydkie blizny. Duże ryzyko powstania blizn występuje również przy zastosowaniu tzw. lasera IPL (rzadko stosuje się go do usuwania tatuażu). Obecnie najczęściej używane są lasery z tzw. Q-switch-em, odpowiadające dzisiejszym standardom. Charakteryzują się one wysoką skutecznością. Dokładnie usuwają tatuaże ciemne (czarne, ciemnoniebieskie) oraz niektóre odcienie czerwonego. Problematyczne do zniwelowania są kolory jasne: odcienie pomarańczu, żółtego, różowego, kolory pastelowe oraz odcienie zieleni. Zaletami tego systemu laserowego jest zmniejszone ryzyko powstania blizn czy powikłań. Zabieg jest mało bolesny dzięki czemu znieczulenie miejscowe nie jest konieczne.
Zabieg poprzedzany jest konsultacją z próbą laserową kwalifikującą do zabiegu. Usuwanie tatuaży przebiega zwykle w kilku seriach. Ich liczba zależy od kolorw, ich ilości, wielkości tatuażu, gęstości "upakowania" barwnika, jego głębokości oraz indywidualnej reakcji na laser. Tatuaże amatorskie wymagają do całkowitego względnie 90%-owego usunięcia 3-6 serii. Profesjonalne tatuaże, które zazwyczaj cechuje duża gęstość i silne pigmenty wymagają min. 6 serii. Pomiędzy zabiegami powinna być min. 4 tygodniowa przerwa, podczas której rozbite drobinki barwnika są wchłaniane przez organizm, co uwidacznia się stopniowym rozjaśnianiem tatuażu. Zabieg trwa, w zależności od rozmiaru, od 5-60 minut. Po zabiegu tworzy się delikatny strupek, który w celu uniknięcia infekcji należy smarować maścią dezynfekującą i w żadnym przypadku nie należy próbować go zrywać (grozi to powstaniem blizny). Po odpadnięciu strupka ukażą się części blednącego stopniowo tatuażu. Miejsce zabiegu będzie zaczerwienione. W niektórych przypadkach przebarwienia te mogą pozostać trwale (są one jednak znikome).
Nie każdy może poddać się procesowi laserowego usuwania tatuażu. Zabieg ten odradzany jest osobom o ciemnej karnacji skóry (murzynom) oraz w przypadku tatuaży o bardzo dużej powierzchni, jak np. całe plecy.
Koszt usunięcia tatuażu w każdym przypadku ustalany jest indywidualnie i zależy głównie od wielkości tatuażu(przykładowo zabieg usuwania tatuażu wielkości 5x8 cm wyniesie około 300 zł). Rzadko kiedy barwnik znika już po pierwszym zabiegu, należy ich więc wykonać co najmniej kilka (3-4) co zwiększa koszty usuwania tatuażu o podanych rozmiarach nawet do 1500 zł.