Jednym z najbardziej rozpoznawalnych stylów tatuażu jest tatuaż japoński.
Charakteryzuje się on przede wszystkim wielością kolorów i bogatą symboliką. Poza tym wyróżnia się także techniką tatuowania i specyfiką zdobień.
W języku japońskim słowo tatuaż wyrażają to: horimono lub irezumi. Specyfika japońskiego tatuażu opiera się na wzorach, do których wykonania używa się pięciu podstawowych kolorów: czerwonego, czarnego, zielonego, indygo, żółtego. Inne barwy otrzymywane są poprzez łączenie tych podstawowych. Horimono pokrywa całe ciało- łącznie z miejscami intymnymi oprócz głowy, dłoni i wąskiego pasa od szyi do pępka. Najczęściej pojawiające się motywy to karp i smok, oba związane z żywiołem wody.
Jako pierwsi w Japonii modę na tatuaż zapoczątkowali strażacy z Edo, później wzory stały się coraz bardziej popularne wśród mieszczan. Przez pewien czas posiadanie tatuażu było zakazane, a tatuatorzy zmuszeni byli zejść do podziemia. Zakaz zniesiono I połowie XX wieku. Nadal jednak posiadanie zdobień na ciele kojarzone jest często z członkami mafii yakuzy, grupa ta szczególnie upodobała sobie tatuowanie ciała.
Współcześnie motyw smoka i karpa jest bardzo popularnym wzorem, tatuowanym w Europie.