Szaleństwo młodości, nieszczęśliwa miłość, nieudany eksperyment czy wizyta w niezbyt profesjonalnym studiu tatuażu – to tylko kilka z wielu przyczyn, dla których ludzie usuwają tatuaże.
Decyzja o zrobieniu sobie tatuażu powinna być dobrze przemyślana, ale wiadomo, różnie z tym bywa. Kiedyś jedyną metodą pozbycia się niechcianej pamiątki było jej chirurgiczne wycięcie; obecnie dużo lepszą i skuteczniejszą metodą jest laserowe usuwanie tatuażu. Cena, jaką trzeba zapłacić to, oprócz gotówki, sporo cierpliwości i czasu.
Czy każdy tatuaż da się usunąć?
Przy zastosowaniu lasera można usunąć właściwie każdy tatuaż. Najłatwiejszym do wywabienia kolorem jest czarny, a im więcej kolorów oraz substancji użytych do wykonania tatuażu, tym zabieg jest trudniejszy i bardziej czasochłonny. Efekty znikania pigmentu widoczne są już po pierwszym zabiegu, jednak dla pełnego usunięcia skomplikowanego rysunku często potrzeba kilku sesji, pomiędzy którymi należy zachować 4-tygodniowy odstęp. Do tego dochodzą liczne przeciwwskazania, które mogą opóźnić i spowolnić proces lub wręcz uniemożliwić jego przeprowadzenie. Przeciwwskazaniami do zabiegu są:
- ciąża;
- cukrzyca;
- zaburzenia krzepnięcia krwi i zażywanie leków rozrzedzających krew, w tym aspiryny;
- przyjmowanie przez okres 2 tyg. przed zabiegiem: leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, witaminy E, wit. A, stosowanie ziół i leków światło uczulających;
- przyjmowanie leków antydepresyjnych;
- mocna opalenizna;
- choroby skóry i zmiany skórne w wytatuowanej okolicy, skłonności do powstawania blizn.
Zabieg należy przeprowadzać wyłącznie w dobrych, sprawdzonych gabinetach, zapewniających bezpieczne usunięcie tatuażu. Opinie pacjentów i lekarzy na temat lasera są bardzo pozytywne, a zabieg przeprowadzony w odpowiednich warunkach skutecznie uwolni Cię od niechcianej pamiątki w taki sposób, że nie pozostanie po niej nawet blizna. Trzeba mieć jednak na uwadze, że przez pewien czas (1-2 tygodnie po zabiegu) mogą występować różne objawy dermatologiczne, zwłaszcza obrzęki i zwiększona wrażliwość skóry. Ewentualne przebarwienia zazwyczaj znikają w czasie do 6 miesięcy. Opinie na temat usunięcia tatuażu laserem wskazują, że jeżeli zabieg był dobrze przeprowadzony, a pacjent przestrzegał zaleceń, bliznowacenie praktycznie nie występuje. Za tym wszystkim idzie jednak cena. Mówiąc wprost – usuwanie tatuażu nie jest tanią usługą.
Ile kosztuje usunięcie tatuażu?
Ceny zabiegu różnią się w zależności od gabinetu, wielkości tatuażu, koloru oraz konieczności wykonywania dodatkowych sesji. Cena usunięcia tatuażu w kolorze czarnym wynosi około 200-1 000 złotych, podczas gdy pozbycie się bardziej skomplikowanych tatuaży może wiązać się z wydatkiem rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Taki koszt usunięcia tatuażu może być poważnym uszczerbkiem dla portfela. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych środków na usługi medyczne, pomyśl o skorzystaniu z pomocy przy ich finansowaniu. Możesz to zrobić m.in. w ramach Programu Finansowania Zdrowia Efimea, oferującym dedykowane pożyczki na zabiegi medyczne i estetyczne.
Pamiętaj, że nie warto oszczędzać na usuwaniu tatuażu, gdyż zabieg przeprowadzony w złych warunkach jest zdecydowanie najgorszym z możliwych pomysłów. Postaw na jakość i swoje zdrowie.