Robiąc pierwszy tatuaż naturalnym uczuciem jest niepewność, czasami strach lub wrażenie wielkiej zmiany. To całkowicie naturalne zjawisko. Co trzeba wiedzieć wybierając się do studia i zamawiając pierwszy tatuaż w życiu?
Debiutancka dziara to zawsze przeżycie - niezależnie od tego, czy jest małym akcentem czy obejmuje np. całą łydkę lub przedramię. Niepewność, często zmieszana z ekscytacją nie jest niczym zaskakującym - organizm samoczynnie reaguje na pierwszy tatuaż i decyzję o powstaniu wzoru, który pozostaje na skórze - zazwyczaj - przez całe życie.
Stąd pytania o to, jak przygotować się do zrobienia debiutanckiego tatuażu oraz wątpliwości, czy pierwsza dziara wiąż się z konkretnymi ograniczeniami.
Co trzeba wiedzieć o całym procesie powstania grafiki na skórze?
Pierwszy tatuaż, czyli czas o siebie zadbać
Robiąc jakikolwiek tatuaż należy zwrócić uwagę na kwestie czysto higieniczne. I nie chodzi o samą czystość skóry - potraktujmy to hasło szerzej. Zrobienie pierwszego tatuażu - podobnie jak i drugiego, trzeciego i każdego kolejnego - to niezbędne przygotowania.
Alkohol tuż przed wizytą w studiu tatuażu? To wykluczone.
Podobnie jest z nadmiernym wysuszeniem skóry. Leżenie symbolicznym plackiem na słońcu czy nawet kilka minut w solarium zmienia tkanki co przekłada się na to, jak wykonany będzie pierwszy tatuaż.
Staranny wybór studia tatuażu
Decydując się na debiutancką dziarę na ciele nie można iść na żywioł. Spontaniczność lepiej zostawić na inne okazje. Decyzja o pierwszym tatuażu powinna zostać poprzedzona zarówno analizą rynku jak i… możliwościami graficznymi. Warto więc sprawdzić - chociażby przez internet - opinie o studiach tatuażu. Nie chodzi tu tylko o sam efekt powstałych grafik. Niemniej istotne pozostają kwestie bezpieczeństwa - np. tego, czy tatuażysta dba o przepisy higieny oraz sterylność. Choć to już standard, warto zwrócić na tę kwestię uwagę. Spontaniczność nie powinna obejmować również wyboru wzoru. Dobre i ciekawe tatuaże dla mężczyzn i kobiet to już setki - jeśli nie tysiące - opcji. Kolekcje i inspiracje można przeanalizować wcześniej tak, by na pierwszy tatuaż przyjść już z gotowym planem.
Ból to naturalne uczucie
Kwestia bólu to jeden z najczęściej poruszanych tematów w kontekście pierwszej wizytu u tatuatora. Nic w tym dziwnego: najbardziej obawiamy się nieznanego.
Tak więc - czy pierwszy tatuaż boli?
Duże znaczenie ma tu oczywiście indywidualny próg bólu - każdy organizm na tatuowanie reaguje inaczej. Warto zwrócić uwagę na wybór miejsca grafiki.
Gdzie zrobić pierwszy tatuaż?
Oczywiście znów pojawia się tu kwestia własnych odczuć, ale warto unikać miejsc kościstych - im mniejszy kontakt igły właśnie z nimi, tym łatwiej przejść przez pierwszy tatuaż. Mapy bólu pokazują, że najmniej odczuwalne jest tatuowanie m.in. ud, pośladków czy ramion. Najbardziej pierwszy tatuaż czuć pod szyją, na podbrzuszu, stopach, kolanach czy pachwinach.
Tak więc - ból jest czymś naturalnym, ale mamy kontrolę nad jego skalą.