Proces dbania o świeży tatuaż u osób, które dopiero zaczynają przygodę z tatuowaniem, jest zawsze delikatnie niepokojący. Z jednej strony dostajesz informacje od artysty o tym, jak dbać o tatuaż przez pierwsze dni, a z drugiej strony jakby grozi Ci palcem, mówiąc:
- Pamiętaj, to jak zadbasz o swój tatuaż, będzie miało ogromny wpływ na jego wygląd. Nie zepsuj tego. W takim razie wszystko w Twoich rękach!
Poniżej znajdziesz instrukcje, w co najlepiej zaopatrzyć się na 7 pierwszych dni po zrobieniu tatuażu oraz co warto wiedzieć o folii spożywczej i folii Dermalize.
PIELĘGNACJA TATUAŻU
I tak wracasz do domu z nowym nabytkiem, odwiedzasz jeszcze aptekę, aby zaopatrzyć się w maść, jaką sugerował tatuator oraz środek do przemywania tatuażu – najczęściej polecane jest szare mydło w płynie lub w kostce. Ważne, aby nie posiadało żadnych barwników oraz ulepszaczy. Mniej znanym produktem do przemywania, a naprawdę skutecznym jest płyn do higieny intymnej.
Dodatkowo bardzo ważne jest, aby umyty tatuaż nie wycierać w zwykły ręcznik kąpielowy tylko w papierową wersję, który nie ma na sobie żadnych zarazków i drobnoustrojów oraz ma delikatniejszą powłokę. Tatuażu nie przecieramy, tylko przykładamy do niego papier, aby odsączyć z niego nadmiar wody. I teraz docieramy do sedna problemu. Co wybrać do ochrony tatuażu zaraz po zrobieniu.
Dermalize czy folię spożywczą?
Najczęściej jednak to sam tatuator decyduje, czym przykrywa swoje jeszcze gorące dzieło i przy okazji instruuje Cię jak postępować dalej z opatrunkiem po wyjściu ze studia.
Lecz czasami bywa też tak, że dostajemy wybór. Pada pytanie, czy chcemy zwykłą folię, czy drugą skórę. I w takim momencie wypadałoby wiedzieć z czym, to się je i jakie będą skutki naszego wyboru.
FOLIA NA TATUAŻ
To najpopularniejsza metoda ochrony świeżego tatuażu przed obtarciem, kontaktem otwartej rany z zarazkami i brudem oraz wszelkim złem czającym się w powietrzu na naszych rękach, ubraniach i rzeczach. Sprawnie się ją nakłada, owijając nią np. rękę lub nogę, lub przyklejając za pomocą małych plasterków na taśmie. Folię nałożoną przez tatuatora ściągamy po 3-4h od nałożenia, przemywamy tatuaż, zostawiamy na kilka minut do zupełnego wyschnięcia, delikatnie nawilżamy maścią – nie moczymy dziary i zawijamy.
ILE NOSIMY FOLIĘ NA TATUAŻU?
Folię nosimy do momentu aż osocze, przestanie się sączyć z naszego tatuażu. Później folię jedynie stosujemy na noc lub pod ubranie, jeżeli wychodzimy do pracy lub do sklepu. Jeżeli jest możliwość, od razu ją ściągamy i dajemy oddychać tatuażowi, bo pamiętajcie, folia blokuje dopływ powietrza i nasz tatuaż może szybko się ”spocić” i rozlać pod skórą. Jest też trik przyklejania do posmarowanego tatuażu kawałka ręcznika papierowego i w ten sposób zabezpieczamy ubrania przed przywarciem i pobrudzeniem ich tłustym kremem, gdy np. chcemy wyskoczyć tylko do sklepu i nie chcemy nakładać całego opatrunku.
ZALETY
- - szybkie nałożenie i ściągniecie opatrunku,
- - tanie,
- - lepsza kontrola nad stanem naszego tatuażu.
WADY
- - częsta zamiana opatrunku,
- - uciążliwe w przechowywaniu poza domem.
JAK UŻYWAĆ FOLII DERMALIZE?
To folia ochronna na tatuaż. A raczej przeźroczysty plaster, który idealnie przywiera do naszej skóry, tworząc efekt „second skin”. Opatrunek jest niewidoczny z daleka, w dotyku bardzo przyjemny, nie napina skóry, nie ściąga jej – jednym słowem noszenie folii Dermalize to sama przyjemność, lecz gdzie jest haczyk?
Folię Dermalize nakładamy na świeży i osuszony tatuaż (żadnej maści pod folię). To ile trzymamy, już jest największą kwestią sporną, bo sam producent nieprecyzyjnie określa czas noszenia folii Dermalize w słowach: „…pozostawienie na dłużej niż kilka dni.”
Yhmm, więc ile tak w przybliżeniu?
Najlepiej i najbezpieczniej jest trzymać folię max. 24h i ponowie już jej nie zakładać. Pod plastrem gromadzi się w pierwszym dniu sporo osocza, nadmiaru tuszu, który nie mając, gdzie się wydostać tworzy pod folią bąble wypełnione cieczą.
Niestety trudno jest wtedy ocenić stan naszego tatuażu, bo wygląda on jak mokra plama i zbyt długie „moczenie” go pod nią może skończyć się rozlaniem tuszu pod skórą – a tego obawiamy się najbardziej. I słusznie.
Folia Dermalize przepuszcza powietrze, lecz nie ma w sobie żadnych pielęgnacyjnych substancji. Jej zadaniem jest wyłącznie odizolowanie tatuażu od czynników zewnętrznych. Dlatego im dłużej trzymamy folię, tym samym tak długo hamujemy proces gojenia się tatuażu, który dodatkowo powinien być wspierany przez maści pielęgnacyjne, z których musimy zrezygnować w czasie noszenia folii Dermalize.
No właśnie, czym smarować tatuaż?
Najpopularniejsze kremy i maści, które przyśpieszają regeneracje naskórka i stanów zapalnych skóry to Alantan, Bepanthen, które znajdziecie w aptece lub dedykowane kremy do pielęgnacji tatuażu, które kupicie na naszej stronie Balm Tattoo, Dragon’s Blood Butter rekomendowane przez tatuatorów w Polsce.
Ściągniecie folii, nie jest już tak proste, jak jej nałożenie i możemy pozbyć się w trakcie usuwania również swojej opalenizny. Klej jest naprawdę bardzo mocny, najlepiej ściągać ją pod bieżącą wodą.
ZALETY
- - komfort noszenia,
- - miła w dotyku,
- - przepuszcza powietrze.
WADY
- - cena,
- - brak możliwości kontroli gojenia się tatuażu,
- - duże ryzyko przemoczenia dziary,
- - problematyczne usunięcie opatrunku.
ROZMIAR MA ZNACZENIE
Jak widzicie obie folie mają swoje dobre i złe strony. W doborze opatrunku najlepiej będzie kierować się tym, co jest dla nas bardziej komfortowe i mniej inwazyjne dla skóry.
Na pewno również to jakich rozmiarów jest tatuaż, ma znaczenie przy wyborze opatrunku. Duże projekty bardzo ciężko jest zmieścić pod małym plastrem (15cm x 10cm), a obklejanie się szeregiem takich folii przemyślcie dwa razy, wiedząc już, co was czeka przy ściąganiu. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzi się zwykła folia spożywcza, która zakryje cały obszar skóry, nawet w trudno dostępnych miejscach.
Małe tatuaże nieprzekraczające wymiarów plastra to zdecydowanie najlepsze przeznaczenie dla folii Dermalize. Idealnie kryje, osocze, które zbiera się, jest w małej ilości, co powoduje mniejsze ryzyko namoczenia i dodatkowo ściągnie folii jest mniej bolesne.