Czas gojenia się rany związanej z założenie piercingu zależy od wielu czynników. Podstawowym z nich jest higiena i pielęgnacja przekłutego miejsca.
Ranę po piercingu obowiązują podobne zasady, jak zwykłe większe skaleczenie. Aż do całkowitego wygojenia trzeba unikać kontaktu z potencjalnymi źródłami infekcji. Nie powinno się kąpać w basenach, korzystać z sauny i solarium.
Skórę, w której znajduje się kolczyk, należy przemywać specjalnie przygotowanymi do tego płynami. W przypadku ozdoby na ciele, należy uważać na ubrania noszone w miejscu przekłucia. Powinny być przewiewne, nie uciskające miejsca piercingu.
Nowo nałożonym kolczykiem należy delikatnie poruszać, jednak tylko i wyłącznie dobrze umytymi rękami. Nie należy kolczyka wyciągać, gdyż niektóre otwory ( np. w łuku brwiowym) mają tendencję do szybkiego zarastania.
W przypadku kolczyków w obrębie jamy ustnej należy płukać usta specjalnymi płynami np. bezalkoholowym antyseptycznym płynem do płukania ust lub roztworem soli morskiej. Dodatkowo nie należy pić zbyt gorących napojów. Dla złagodzenia opuchlizny, dobrym sposobem jest ssanie kostki lodu. Pamiętaj także, aby częściej i dokładniej myć zęby.
Gdy tylko zauważysz nieprawidłowości w gojenia się rany, niezwłocznie skontaktuj się z dermatologiem.