Tatuaż powinien być ozdobą.
Jeżeli wzór jest dobrze dopasowany do Twojego charakteru, to możesz być pewny, że nigdy, nawet przez chwilę, nie pomyślisz o jego usunięciu. ;) Jednak mimo to, że bardzo, naprawdę bardzo chcesz mieć na swoim ciele fajny tatuaż, to musisz pamiętać, że są pewne sytuacje, w których powinno się wstrzymać z wykonywaniem dziary lub nawet całkiem z niej zrezygnować.
Podstawą jest powstrzymanie się od alkoholu na około dwa dni przed wizytą w studiu, jak również dwa – trzy dni po wykonaniu tatuażu.
Alkohol rozrzedza krew, co może powodować komplikacje po zakończonej sesji. Podobne działanie mają również leki przeciwzakrzepowe oraz popularna aspiryna. Najbezpieczniej będzie, jeżeli przed wykonaniem tatuażu wspomnisz o tym jakie leki przyjmujesz. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które mają skłonności do reakcji alergicznych.
Często zdarza się tak, że w farbach wykorzystywanych przy tatuowaniu zawarty jest na przykład nikiel, na który uczulonych jest bardzo wiele osób. Również lateksowe rękawiczki tatuatora, których zadaniem jest właśnie dbanie o higienę i Twoje zdrowie mogą przysporzyć kłopotów – podczas tatuowania nie są zauważane jakiekolwiek objawy, jednak osoby, których skóra jest wrażliwa na lateks mogą po kilku godzinach zauważyć obrzęk w okolicach tatuowanego miejsca, swędzenie, a nawet ból.
Absolutnym zakazem tatuowania są objęte wszelkiego rodzaju pieprzyki oraz znamiona.
Jest to niebezpieczne i może powodować różnorodne, niekiedy bardzo ciężkie powikłania. Dobrą wiadomością natomiast jest to, że możemy bez przeszkód zakrywać tatuażami nieestetyczne blizny. Warto jednak taką decyzję podjąć dość szybko, ponieważ najoptymalniejszy czas wykonania tatuażu na bliźnie to około dwóch – trzech lat. Jeżeli masz problem z rozstępami i chcesz je zakryć ciekawym wzorem, to jest to możliwe, jednakże wymaga to konsultacji z lekarzem.
Nie powinno się wykonywać tatuażu stwierdzono:
Padaczkę
HIV
Nowotwór
Zaburzenia wytwarzania przeciwciał
Słabą krzepliwość krwi
Choroby skóry takie jak – bielactwo, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, grzybica, pokrzywka.
Warto pamiętać, że za każdym razem, jeżeli posiadamy chociaż cień niepewności co do tego, czy aby na pewno można wykonać tatuaż, należy udać się do lekarza po konsultację. Czasami, zdarzają się studia tatuażu, które wymagają zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań.
Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo – czasami warto się wstrzymać z tatuowaniem niż później przechodzić długotrwałe leczenie i być właścicielem nieestetycznej blizny.