Tatuaż ma za zadanie opowiadać pewną historię.
Jeśli jest przemyślanym wzorem, jego symbolika może nieść ze sobą bardzo konkretny przekaz. Jeśli jest nieprzemyślanym spontanicznym zdarzeniem, to też coś odwzorowuje, mianowicie decyzję w naszym życiu. W ten czy inny sposób nie pozostaje obojętnym elementem na naszej skórze.
Co innego jednak powie nam tatuaż starej Indianki z dzikiej dżungli amazońskiej, co innego tatuaż Rosjanina, który spędził 20 lat swojego życia w więzieniu, a co innego rysunki berlińskiego czy nowojorskiego artysty, które ktoś dziś nosi na swym ciele.
Podobnie w sztuce filmowej, tak różnorodnej w samym gatunku fabularnym, opowiadana nam jest zawsze inna historia. I choćby nawet była dla nas specyficzna czy abstrakcyjna bądź trudna do pojęcia, zrozumienia czy zaakceptowania, jest to historia, która niesie ze sobą pewien przekaz.
Co z tatuażem w sztuce filmowej? Powstało sporo krótkich dokumentów o tatuażystkach i tatuażystach, jak choćby ten, który mogliście już u nas widzieć. Są też inne np. Skin Deep czy Tattoo Art oraz dłuższe dokumenty, czyli Hidden In America o kulturze więziennej i tatuażu oraz Tatto Nation z udziałem między innymi słynnego aktora Danny'ego Trejo oraz amerykańskiego tatuażysty Eda Hardy'ego.
Jeśli chodzi natomiast o filmy fabularne to mamy oczywiście takie klasyki jak Memento czy The Girl With a Dragon Tattoo. Dla tych, którzy nie znają pierwszego z tytułów, powiem krótko słowem zachęty, że tatuaż odgrywa tam niemal główną rolę, ponieważ pomaga bohaterowi prowadzić jego prywatne śledztwo. Reżyser Christopher Nolan opowiada historię człowieka dotkniętego rzadkim przypadkiem urazu pamięci krótkotrwałej (anterograde amnesia) , w wyniku którego musi on utrwalać swoje wnioski i przemyślenia na skórze, by nie utracić wyników dochodzenia.
Inne interesujące pozycje z wytatuowanymi bohaterami to filmy takie jak:
Reign Of Fire (2002) z Matthew McConaugheyem
Dude, Where's My Car? (2000) z Aschtonem Kutcherem
What’s Left of Us (2012) o zombie
Once Were Warriors (1994)
The Place Beyond The Pines (2013) z Ryanem Goslingiem
Apocalypto (2006)
The Night Of The Hunter (1955)
The Illustrated Man (1969)
Bullet to the head (2012)
Tattoo (2002)
American Mary (2012)
… i inne.
Przy tym temacie myślę, że również warto wspomnieć o kontrowersyjnym dokumencie On Tender Hook, który nie skupia się na tatuażu, ale na innych modyfikacjach ciała. Ciekawym może dostarczyć wiele informacji lub wrażeń. Jeśli chodzi o fabułę w temacie body modification, oczywiście warto też zobaczyć film Pedro Almodovara The Skin I Live In.
Myślę o tym, żeby przy kolejnych seansach filmowych starać się wyłapywać ujęcia z tatuażami. To ciekawy wątek na forum, więc jeśli trafię na coś szczególnego, to na pewno podzielę się tym z forumowiczami i mam nadzieję, że wy zrobicie to samo.
Czy ktoś z was inspirował się filmem lub książką, gdy decydował się na swoje małe dzieło sztuki?
Jaka jest historia waszego tatuażu? Piszcie w komentarzach.