Droga do posiadania własnego małego dzieła sztuki w formie tatuażu jest całkiem długa, chociaż początkowo możemy nie zdawać sobie z tego sprawy.
Zanim zasiądziemy w studio i oddamy się w ręce tatuatora musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań, podjąć wiele różnych, lecz istotnych decyzji. Kiedy już podejmiemy decyzję odnośnie tego, na jaki wzór się zdecydowaliśmy oraz gdzie chcemy go wytatuować musimy zająć się problemem tego u kogo będziemy robić tatuaż i ile będzie nas nasz tatuaż kosztował.
Nie ma co ukrywać, cena tatuażu jest kryterium niezwykle istotnym.
Niejednokrotnie zdarza się, że jest to główny powód przez który wiele osób nie decyduje się na zrobienie go, ponieważ cena okazuje się zbyt wysoka. Należy wziąć pod uwagę, że tatuaż to coś co będzie z nami praktycznie przez całe życie, chociaż współczesne techniki są na tyle rozwinięte, że istnieje już wiele sposobów usuwania tatuaży.
W związku z tym nie powinniśmy się kierować jedynie ceną, i szukanie studia, które zrobi nam tatuaż w niskiej cenie jest, delikatnie mówiąc, kiepskim pomysłem, gdyż zazwyczaj za ceną stoi również jakość wykonania i użytych tuszy, umiejętności tatuatora.
Można powiedzieć, że na cenę tatuażu składa się kilka czynników:
1. Wielkość – wiadomo, im większy tatuaż tym wyższa cena tatuażu. Z dużymi projektami wiąże się większy nakład pracy tatuatora, znacznie większe zużycie wykorzystywanych materiałów, a ponadto duże wzory są zazwyczaj dużo bardziej skomplikowane.
2. Stopień skomplikowania – to niezwykle ważny czynnik. Nie ma co ukrywać, umiejętności wymagane do wytatuowania prostej gwiazdki nie muszą być aż tak rozwinięte, jak przy realistycznym portrecie lub przy rozbudowanym rękawie.
Dlatego też, tatuatorzy zanim wycenią tatuaż muszą dokładnie zapoznać się z projektem i liczbą detali. Można powiedzieć, że małe serduszko lub znaczek nieskończoności będziemy wstanie wykonać już za około 100 zł, a wzory dużo większe, o dużej liczbie szczegółów będą kosztować kilka razy więcej.
3. Kolorystyka – zazwyczaj czarne tatuaże są zdecydowanie tańsze niż ich kolorowe odpowiedniki. Wynika to z faktu, że barwne tusze są znacznie droższe co odpowiednio podnosi wycenę tatuażu.
4. Tatuator – tak, czynnik ludzki ma tu duże znaczenie. Można podjąć decyzję i trafić w ręce kogoś, kto nie posiada odpowiedniego talentu i doświadczenia, zapłacić niską cenę za nowy tatuaż i nie być do końca zadowolonym z ostatecznego efektu. Jeżeli jednak poszukamy, i trafimy do renomowanego studia, które cieszy się popularnością i zaufaniem swoich klientów, a dodatkowo, możemy usłyszeć wiele pochlebnych decyzji o powstających tam tatuażach, to z pewnością zapłacimy więcej, lecz cena przenosi się na końcowy wygląd naszego tatuażu.
Na cenę tatuażu składają się różnorodne czynniki, ważna jest również jego późniejsza pielęgnacja, która leży jedynie po naszej stronie, lecz to od tego zależy, czy potrzebne będą później poprawki wiążące się z dodatkowymi kosztami.
Czasami, chociaż bardzo rzadko, zdarza się, że studia tatuażu mają swoje cenniki – radzimy nie sugerować się nimi i zwiększyć swoją ostrożność względem takich miejsc, gdyż może to być spowodowane tym, że tatuażyści dopiero tam zaczynają, i nie do końca jeszcze znają się na swojej pracy.
Trzeba pamiętać, że każdy tatuaż jest inny, tak samo jak człowiek, dlatego też każda cena tatuażu będzie inna.
Za granicą, a sporadycznie nawet w Polsce można spotkać się z wyceną nie za wzór, lecz ilość czasu poświęconego na pracy nad tatuażem.
Jeżeli chcesz zorientować się w przykładowych cenach, to warto bezpośrednio kontaktować się z tatuatorami i to z nimi prowadzić rozmowy. Dobrą opcją jest również wycieczka na festiwale tatuażu – można tam spotkać wiele osób, które zajmują się tym nie tylko zawodowo lecz również z miłości.
W Polsce odbywa się słynny Tattoo Konwent, który organizowany jest w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu i Katowicach.
Nie powinno się oszczędzać na tatuażu, gdyż zapłacenie niskiej ceny za wykonanie wzoru może się wiązać z wysokimi kosztami jakie poniesiemy w późniejszym czasie podczas usuwania lub zakrywania nieprawidłowo wykonanej dziary.