Biotatuaż jest wykonywany w podobny sposób, co zwykły tatuaż i nie różni się od niego wyglądem, przynajmniej przez pierwszy okres jego noszenia.
Nanoszenie tego typu ozdoby jest mało bolesne i polega na wprowadzeniu naturalnego pigmentu - nie uczulających barwników w drugą warstwę naskórka. Trwałość biotatuażu wynosi 3 do 5 lat, należy jednak się liczyć z pewnymi efektami ubocznymi wyboru tej techniki tatuowania. Mianowicie po okresie około roku lub dwóch lat tatuaż ten zaczyna blednąć. Dodatkowo zdarza się również, iż blednie on nierównomiernie i wtedy niszczy to wzór. Wyobraźcie sobie, wytatuowanego smoka, który nagle traci pazury i głowę, zamieniając się wielki i mało estetyczny tatuaż kijanki.
Czasami zdarzają się również sytuacje, w których część tatuażu nie znika, lub po zniknięciu pozostają blizny. Ważny jest wybór dobrego studia, może to zająć trochę zachodu, ale warto jest go poświęcić, ponieważ przy wykonywaniu biotatuażu liczy się precyzja – zbyt głęboko wprowadzony barwnik nie zniknie z ciała. Istnieje wtedy możliwość zastąpienia biotatuażu tatuażem trwałym.
Przy dobrze wykonanym biotatuażu pigment wybarwia się równomiernie, więc tatuaż nie traci walorów estetycznych.