Tatuaże to dla niektórych ludzi możliwość wyrażenia siebie, a dla innych możliwość upamiętnienia jakiegoś ważnego wydarzenia, a jeszcze dla innych możliwość ukrycia zmian po chorobie, na przykład tatuaż brwi. Nie zawsze jednak wykonanie malunku na ciele lub wybór tatuażu jest dobrą decyzja. W takim właśnie wypadku pojawią się pytania o to, jak pozbyć się niechcianej ozdoby, która zaczyna szpecić nasze ciało, a może przypomina nam o osobach lub chwilach, które sprawiają, że czujemy się niekomfortowo. Usuwanie tatuażu w XXI wieku jest zdecydowanie łatwiejsze, choć warto pamiętać o tym, że nie jest to zupełnie bezbolesny zabieg. Są miejsca na ciele, na których zdecydowanie mocniej odczuwamy ból. Tatuaż na nadgarstku jest niezwykle modny, jednak mocno bolesny. Podobnie jest z usunięciem go. Co zatem warto wiedzieć o tym zabiegu?
Laserowe usuwanie tatuażu – zabieg i przeciwwskazania
Jak wiadomo, tatuaże to permanentne rysunki na ciele, które po latach mogą blednąć, jednak nigdy same z siebie nie znikną. Właśnie dlatego w wielu głowach pojawia się pytanie, jak usunąć tatuaż tak, aby już nie musieć na niego patrzeć. Na szczęście odpowiedzią jest zabieg laserowy, który jest znacznie bezpieczniejszy niż na przykład operacja.
Laserowe usuwanie tatuażu sprawia, że malunek zupełnie znika ze skóry. Dzieje się tak dlatego, że pigment poprzez wiązkę lasera zostaje rozbity na znacznie mniejsze fragmenty, które bez problemu wchłaniają się do organizmu i zostają z niego z czasem wydalone. W zależności od tego, o jak dużym tatuażu mówimy, może być potrzebnych kilka sesji, jednak już po pierwszej można zauważyć znaczną różnicę.
Do zabiegu nie trzeba w wyjątkowy sposób przygotowywać skóry. Musi oczywiście być czysta i nie może być na niej widać żadnych zmian chorobowych. Oczywiście przed laserowym usuwaniem tatuażu warto jednak udać się na konsultację.
Warto także pamiętać o tym, że istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają usunięcie tatuażu laserem. Oto najważniejsze z nich:
- cellulitis,
- łuszczyca,
- liszaj,
- niewydolność nerek (ostra lub przewlekła),
- nowotwór złośliwy,
- stwardnienie rozsiane,
- immunosupresja,
- blizny,
- niektóre leki (np. Accutane),
- choroby naczyniowe,
- bielactwo,
- cukrzyca,
- małopłytkowość,
- choroby naczyń obwodowych,
- anemia,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- reumatoidalne zapalenia stawów,
- zaburzenia psychiczne,
- choroby przewlekłe.
Czy usuwanie tatuażu boli?
Usuwanie tatuażu samo w sobie nie jest przerażające, jednak wiele osób boi się bólu, jaki mogą odczuwać podczas stosowania lasera. Jak wygląda to w rzeczywistości? Usuwanie tatuażu obecnie nie jest bardzo bolesne i nie wymaga podania żadnych środków przeciwbólowych, dzięki specjalnemu mechanizmowi chłodzącemu. Oczywiście, jak podkreślają specjaliści, wiele zależy również od umiejscowienia tatuażu. Jeśli są to delikatniejsze partie ciała, można podać znieczulenie nasiękowe lub miejscowe.
Usuwanie tatuażu może spowodować, że na skórze pojawi się obrzęk i zaczerwienienie. W niektórych przypadkach widoczne mogą być również strupki, które z czasem samoistnie powinny odpaść.
Usuwanie tatuażu – cena
Cena usunięcia tatuażu zależna jest od kilku czynników. Jak można się domyślić, tatuaż obrączka, który jest mały, będzie kosztował mniej podczas wykonywania i podczas usuwania. Jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli ktoś chce pozbyć się na przykład całego rękawa. Usuwanie tatuażu to zdecydowanie nie jest tani zabieg, a jego ceny zazwyczaj zaczynają się od około kilkuset złotych. Na przykład za pozbycie się czarnego tatuażu, który ma wymiary 5cm x 5cm należy zapłacić około 200 złotych. Usunięcie tatuażu kolorowego tej samej wielkości to cena około 250 złotych. Cena pozbycia się pojedynczego tatuażu zaczyna się zatem zazwyczaj od około 199 złotych. Warto jednak pamiętać o tym, że często potrzebna jest więcej niż jedna wizyta.
Usuwanie tatuażu – opinie
Jakie opinie na temat usuwania tatuażu laserowo mają osoby, które zabieg już przeszły. Oto kilka komentarzy, które znaleźć można w wielu internetowych dyskusjach:
Jeśli chodzi o ból, to nie boli. Blizny też nie zostają, oczywiście zależy od metody – ja miałam usuwany tatuaż z nadgarstka za pomocą lasera PicoSure i jestem zadowolona. Jeśli chodzi o koszt, to zależy od wielkości tatuażu, ale tu przestrzegam przed decydowaniem się na tanie zamienniki, bo niestety albo słabo zostaje usunięty, albo pozostają blizny, bądź pojawiają się jeszcze inne sytuacje groźne dla skóry.
Usuwanie tatuażu do najprzyjemniejszych może nie należy, ale wszystko zależy, jakim laserem masz usuwany ten tatuaż. Ja np. miałam go usuwany laserem PicoSure, dlatego też mnie tak strasznie nie bolało. Poza tym nie powstały mi żadne blizny.
To nie jest bolesne – wiadomo nie jest przyjemne, ale nie boli nie wiadomo jak. Zależy też od wielkości tatuażu. Ja miałam dosyć mały, usuwałam laserowo i nie mam już ani śladu a i cenowo ok – podzieliły się internautki na forum portalu Interia.