Techniczna strona sztuki tatuażu wiele osób może po prostu nie interesować, ponieważ liczy się dla niech wyłącznie kunszt artystyczny danego tatuażysty. Nie wszyscy jednak wybierają takie podejście i lubią zagłębić się w arkana tatuowania, tak aby nie stanowiły dla nich kompletnie czarnej magii. Postanowiłem przybliżyć budowę i działanie maszynek do wykonywania tatuażu, które nieco się od siebie różnią.
Główny podział maszynek do tatuażu
Pośród elektrycznych maszynek do tatuowania należy wymienić trzy podstawowe rodzaje. Pierwszą z nich jest maszynka cewkowa, drugą maszynka rotacyjna, a trzecią maszynka rotacyjna typu PEN. Każdą z nich tak jak już wspomniałem, pracuje się inaczej i w zależności od osobistych upodobań oraz oczekiwanych efektów wybór tej właściwej może się różnić u poszczególnych tatuażystów.
Warto przeczytać: Ile kosztuje sprzęt do tatuowania?
Maszynka cewkowa do tatuażu
Zacząć wypada od absolutnego klasyka w tej branży, czyli od maszynki cewkowej. Ceniona jest za swą bardzo dobrą żywotność. Oczywiście jeśli jest prawidłowo wykonana, a do jej stworzenia użyto mocnych materiałów, które w razie problemów zawsze można wymienić na nowe, co przy pozostałych modelach jest niemożliwe.
Działa na zasadzie kotwy poruszającej igłę przy pomocy siły pola elektromagnetycznego, wytwarzanego przez nic innego jak cewki i kondensator prądu zmiennego. Tu ważnym aspektem jest przewodzenie prądu, które będzie lepsze jeśli elementy konstrukcji maszynki będą z wysokiej jakości tworzywa. W innym wypadku cewki i rama mogą napotkać opór dla wytwarzanego prądu, co wpłynie znacząco na obniżenie siły pola, które z kolei dostarczy mniej mocy. To jednak nie wszystko, albowiem jakość użytych materiałów musi iść w parze z dokładnością ustawienia ich wszystkich względem siebie oraz odpowiednio ustawioną regulacją. Dopiero wtedy maszynka cewkowa pracuje bez zarzutów.
Cewki pracują wydajniej w sytuacji, gdy wszystkie elementy są prawidłowo spasowane i ustawione pod dobrym kątem. Wszelakie nierówności i krzywizny widoczne na konstrukcji będą ograniczały moc maszynki. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie sprawy jak: nierówno założone cewki, krzywą lub chropowatą ramę, źle ustawioną kotwę lub śrubę kontaktową oraz sprężynę założoną pod niewłaściwym kątem.
Bycie właścicielem porządnej maszynki cewkowej gwarantuje pracę na długie lata, lecz trzeba pamiętać o jeszcze jednej istotnej rzeczy, która dla wielu jest sporym mankamentem. Maszyna jest głośna i zapewne ten dźwięk większości osób kojarzy się ze studiem tatuażu. Hałas przy wielogodzinnej pracy może doprowadzić do białej gorączki. Minusem może okazać się również jej waga, która dla mało wprawionej i wytrzymałej ręki okaże się kłopotliwa.
Podsumowując maszynka cewkowa to wytrzymały sprzęt, w którym wymiana wadliwych elementów nie stanowi większego problemu i wcale nie kosztuje majątku. Dodatkowo charakteryzuje się dobrą regulacją, wręcz uniwersalną. Wymaga to oczywiście wiedzy i doświadczenia, więc sprzęt ten nie będzie odpowiedni dla każdego pasjonata sztuki tatuażu. Jej gorszymi stronami jest generowany hałas i konieczność zwracania uwagi na jakość wykonania konstrukcji. W tańszych modelach może być także kłopot ze zbyt niską mocą.
Warto przeczytać: Jak ustawić zasilacz do maszynki?
Maszynka rotacyjna do tatuażu (rotarka)
Młodsza siostra maszynki cewkowej, która posiada mniej skomplikowaną budowę, lecz w przeciwieństwie do niej jest bardziej podatna na uszkodzenia. Te potrafią dotyczyć różnych części w zależności od wybranego sprzętu. Założenia konstrukcyjne są tutaj zgoła inne i w inny sposób maszynka pobudzana jest do pracy.
W tej maszynie najważniejszy jest silnik elektryczny, który może posłużyć długo, lecz w przypadku większości tańszych egzemplarzy z żywotnością może być różnie ze zdecydowanym naciskiem na gorzej. Kłopotliwa nie jest tu moc, ponieważ jej nie brakuje nawet modelom z niższej półki cenowej. Sęk tkwi w tym, że słabej jakości silnik szybko się spali, a gdy maszynka w niego wyposażona nie posiada stosownej gwarancji, to naprawa jest raczej bezsensowna. Dlaczego? Po prostu się nie opłaca i lepiej zainwestować w zakup całkowicie nowego sprzętu. Jakość silnika niestety jest trudno sprawdzić i być pewnym go w 100%. Dobrze jest zwrócić uwagę na długość i warunki gwarancji, której przynajmniej roczny okres roboto godzin będzie potwierdzeniem porządnego silnika.
Maszynka rotacyjna i jej żywotność w głównej mierze uzależniona jest od sposobu, w jaki ruch obrotowy silnika jest przekładany na ruch pulsacyjny igły. Paradoksalnie im prostsza jest tego typu konstrukcja, tym mniej jest z nią problemów. Zaimplementowanie większej ilości przekładni i innych dodatkowych elementów zwiększa ryzyko wystąpienia awarii, któregoś z nich.
Pisząc o maszynce cewkowej, jako minus wymieniłem jej dużą głośność, tu kwestia hałasowania jest praktycznie w ogóle niezauważalna, co sprawia, że praca nią jest przyjemna zarówno dla klienta jak i również dla samego tatuażysty, który spędza z nią cały dzień.
Podsumowując maszynka rotacyjna to ukojenie dla uszu, lecz z tym udogodnieniem idzie ograniczona możliwość regulacji mocy (specjalne pokrętło) oraz trudność naprawy, która bardzo często kończy się kupnem nowego egzemplarza.
Maszynka rotacyjna do tatuażu typu PEN
Sprzęt, który działa na identycznych zasadach, co zwykła maszynka rotacyjna, ale różni się od niej kształtem i umiejscowieniem silnika. PEN to przede wszystkim wygoda użytkowania, która możliwa jest za sprawą konstrukcji, która przypomina grubego markera. Maszynka leży dobrze w dłoni, nie obciążając jej. Prowadzi się ją podobnie jak długopis, co dla początkujących tatuatorów w tym zawodzie będzie zapewne sporym ułatwieniem. Tego rodzaju maszynka obsługuje tylko i wyłącznie igły w kartridżach, których montaż jest niezwykle prosty i nie wymaga specjalnych umiejętności.
Ze względu na swą budowę maszynki typu PEN cechują się wysoką ceną. W ich wnętrzu znajduje się niewielki mechanizm, którego elementy wytwarzają dużą moc, więc muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów. Ich połączenie w jedność wymaga także dużej dozy dokładności, co po prostu w naturalny sposób przekłada się na większe koszta. Z żywotnością silnika jest podobnie jak u tradycyjnych maszynek rotacyjnych i przy ich zakupie w pierwszej kolejności trzeba kierować wzrok na długość i warunki gwarancji.