Smoki to jedne z najbardziej popularnych w kulturze, mitologicznych stworzeń.
Występowały w mitach starożytności, balladach ze średniowiecza i są również częstym motywem wykorzystywanym w teraźniejszych mediach. Motyw ten często wykorzystywany jest w sztuce tatuowania.
Są dwa różne wizerunki smoków: Smoki ze Wschodu (Smoki Orientalne) i Smoki z Zachodu (wywodzące się z kultur europejskich).
Smoki wywodzące się z kultur azjatyckich symbolizują dobroczynność i jawią się jako stworzenia chroniące życie, wspierające płodność i przynoszące pomyślność.
Smoki Zachodu natomiast, są zazwyczaj przedstawiane jako złe stworzenia siejące grozę i postrach, chroniące góry złupionych skarbów.
Jak pokazuje historia, dobroczynność opłaciła się smokom azjatyckim, bo do dziś dzień można je spotkać na ulicach Pekinu podczas chińskiego Nowego Roku, natomiast ich europejscy odpowiednicy wyginęli (prawdopodobnie z głodu: zabrakło dziewic). Forma tatuażu również zależy od powyższego rozdziału.
Tatuaże chińskich i japońskich smoków są zazwyczaj zdobione i są zarówno cieniowane, jak również kolorowe.
Tatuaże smoków w typie zachodnim są częściej cieniowane i przedstawiane w towarzystwie płomieni oraz ognia.
Znaczenie tatuaży – smoków odnosi się zazwyczaj do ich mocy i potęgi, a tatuaż smok symbolizuje najczęściej:
- Odwagę
- Siłę
- Brutalną moc
- Mądrość
- Straż nad cennymi przedmiotami
Tatuaże smoki, jako kanon sztuki tatuowania to temat bardzo szeroki. W kolejnych artykułach postaramy się szerzej opisać specyfikę tatuaży, na których widnieją chińskie smoki, japońskie smoki i smoki europejskie.