Wykonanie tatuażu to bardzo odpowiedzialne zadanie. Każdy tatuażysta powinien być świadomy tego, że w jego rękach jest cudze zdrowie, a nawet i życie.
Dlatego bardzo ważnym elementem wykonania tatuażu są metody sterylizacji i czyszczenia sprzętu.
Środków sterylizacji mamy wiele, jak chociażby sterylizator, autoklaw, lampy ultrafioletowe czy zimne sterylizatory. Najbardziej rozpowszechniony jest sterylizator, oczywiście z ważnym testem sanepidu. Jest to jednak dość drogie. Jednak właściciele salonów nie powinni na tym oszczędzać (najtańszy sterylizator to kwarcowy).
Dość często w salonach tatoo używa się sterylizacji chemicznej, lecz zdania jeśli chodzi o tą metodę są podzielone. Jedni uważają, że jest to sposób już przestarzały i niebezpieczny. Inni z kolei sądzą, że jest to metoda skuteczna, a przy tym w miarę tania i prosta. Teoretycznie sterylizacja chemiczna jest dokładniejsza niż np. powietrzna. Jednak musi być dobrze przygotowany roztwór, dokładnie z proporcjami podawanymi przez producenta . Jeśli będzie zbyt małe stężenie, nie osiągniemy zamierzonego efektu, natomiast jeśli przesadzimy, środek używany może nie zostać należycie zneutralizowany, co będzie równało się z przedostawaniem trucizny do krwiobiegu. Środków do zimnej sterylizacji jest mnóstwo. W przypadku tej sterylizacji roztworu używamy tylko raz!
Odpowiednio wysterylizowane pakiety nie powinny trafić na dno szafki czy szuflady bez odpowiedniego opakowania. Powinny znajdować się w torebkach (również dostępne w sklepach medycznych), na których musi widnieć kartka z datą sterylizacji.
Bardzo ważnym elementem przy wykonywaniu tatuażu jest czyszczenie sprzętu. Tutaj mamy wybór między chemią a metodami konwencjonalnymi (myjka ultradźwiękowa lub jakiś środek aktywny). Jakość czyszczenia obydwu metod jest taka sama, ale i tutaj koszta są różne. Myjka to wydatek jednorazowy natomiast środki chemiczne musimy kupować ciągle.
Istotnym elementem jest także zakupienie środków bakteriobójczych do przemywania tatuażu w trakcie pracy. Z kolei nadmiar farby powinien być zbierany papierowymi ręcznikami, które są jednorazowego użytku lub płatkami kosmetycznymi.
Przestrzegając tych kilku zasad tatuatorzy mogą oszczędzić komuś takich "nieprzyjemności" jak np. HIV, żółtaczka, itp.
Zdrowie klienta jest najważniejsze!