Ten rodzaj tatuaży jest na ten moment prawdopodobnie najbardziej popularnym stylem.
Tatuowanie w 3D daje możliwość wierniejszego i doskonalszego odwzorowania rzeczywistości. Obecnie jesteśmy otoczeni techniką, dzięki której świat elektroniczny i nierzeczywisty potrafi tak zmylić zmysły, że sięgamy dłonią przed siebie w kinie 3D, by móc uchwycić choć kawałek tego świata.
Nastąpiła era tatuaży, która rozpadła się na kilka różnych styli. Są to m.in.:
motywy zwierzęce w 3D,
tatuowanie ciała w taki sposób, by zmienić ramię w mechaniczny,
pancerz robota,
powstają nawet tatuaże oparte na iluzjach optycznych!
Już teraz na twojej klatce piersiowej może usiąść motyl dając lekki cień (wprawnie oddany na ciele za pomocą wyćwiczonej dłoni tatuażysty).
Efekt lustrzanej rzeczywistości
Tatuaż 3D może także oddać zaskakujące efekty – skóry zrobionej „z kamienia” czy na kształt odpadających płatów skóry, które pod spodem ukrywają piękno natury i uwalniają ptaki (które rozlatują się swobodnie po boku ciała). Technika 3D pozwala stworzyć na ciele lustrzane odbicie rzeczywistości, uwolnić instynkty i nawet wprawne oko dojrzy najmniejszy, ważny dla efektu dzieła szczegół. Ale naturalistyczne i realistyczne dzieła nie są jedynymi motywami wykorzystywanymi w tym stylu tatuowania…
Abstrakcja i surrealizm
Te dwa znane z historii sztuki pojęcia wprowadziły chaos, nieład, nie-rzeczywistość i zamieszanie. I choć sztuka 3D ma na celu przedstawienie obrazu w taki sposób, by wyglądał żywo i niemal namacalnie, to od wielu dziesiątek lat spotykamy się iluzjami optycznymi, które dobrze wykonane potrafią zamieszać w głowie i przyprawić niejedną osobę o migrenę. Chęć dotknięcia kształtów o nienazwanych krawędziach, próba zrozumienia i zatopienia się w dziele skłania do przemyślenia każdego wzoru. Bo cóż ma wyrażać chaos? A może właśnie skrywa dobrze zaplanowaną iluzję? Figury geometryczne, wolność wyobrażenia i kolor mogą dać powalający efekt.
W technologii 3D wytatuujesz niemal wszystko...
W tym stylu ważna jest umiejętność gry światłem i cieniem. Wprawna ręka tatuażysty i pewne pociągnięcia maszynką sprawią, że każdy wybrany wzór może przerodzić się w grafikę 3D. Dużą rolę, oprócz światłocienia, w tej technice odgrywa kontur i krawędź, w tym wypadku próba stworzenia tatuażu w 3D w stylu tatuaży akwarelowych może nie do końca się udać. Mimo wszystko każdy element jest zależny i ograniczony wyobraźnią artysty i naszymi wytycznymi. Technologia tatuażu 3D może też oddać głębię spojrzenia osoby z portretu, ożywić ją na krótką chwilę.
Warto przemyśleć wiele detali przyszłego wzoru, kto wie, może znajdziemy swoją inspirację w rzeczywistości, a może skłonimy się ku klasycznym, ale równie pięknym technikom.