Tatuaże są decyzją na całe życie.
Warto więc zastanowić się wiele razy zanim zdecydujemy się na ten krok. Usunięcie z ciała wytatuowanego wzoru jest możliwe, jednak żmudne i kosztowne.
Najskuteczniejszym sposób na pozbycie się tatuażu to metoda laserowa.
Istnieją także inne zabiegi, takie jak usuwanie chirurgiczne, dermabrazja lub peeling chemiczny.
Pierwsza z metod – laserowa, polega na tym, że wiązki lasera pochłaniają pigment zawarty w tatuażu. Aby zabieg był skuteczny należy dobrać odpowiednią długość fali do właściwości koloru tatuażu. Zabieg powtarza się wielokrotnie, zazwyczaj od 3 do 10 razy, w kilkutygodniowych odstępach czasu, tak aby skóra każdorazowo miała czas na zagojenie. Koszt jednorazowy waha się od 500 do 1200 zł.
Kolejną metodą, nieco bardziej inwazyjną jest zabieg chirurgiczny. Stosuje się ą w przypadku niepowodzenia tej pierwszej oraz najczęściej przy niewielkich tatuażach. Dużym minusem zabiegu są blizny, które po nim pozostają .
Innymi stosowanymi sposobami są:
dermabrazja mechaniczna (usuwanie wierzchniej warstwy skóry wraz z barwnikiem za pomocą różnego rodzaju narzędzi),
salabrazja (usuwanie za pomocą chlorku sodu),
peeling chemiczny (poprzez nakładanie intensywnie złuszczającego kwasu),
zastrzyki (roztwór soli fizjologicznej),
metoda „cover up” (zasłonienie nowym tatuażem),
kamuflaż (wykonanie tatuażu barwnikiem w kolorze skóry, tak, aby pokryć ten niechciany).
Skuteczność zabiegu zależy przede wszystkim od koloru, w jakim wykonany był tatuaż. Najłatwiejsze do usunięcia są kolory czarny, granatowy i niebieski, znacznie trudniej pozbyć się żółtego, zielonego, różu, czy błękitu. Niemal nieusuwalny jest pigment biały, świecący w promieniach UV.