Każdy mały chłopiec chciał kiedyś zostać rycerzem albo zdobywcą kosmosu. Te dwie przestrzenie – ogarnięte wojnami i romantyczną miłością średniowiecze oraz futurystyczne czasy, w których możliwe będzie zasiedlenie obcych planet, szczególnie działają na naszą wyobraźnię. Z pozoru nie da się ze sobą pogodzić tych marzeń – rycerze kojarzą się nam z ciężkimi zbrojami, ostrymi mieczami i pięknymi księżniczkami, zdobywcy kosmosu podróżują na pokładach ultranowoczesnych statków i posługują się bronią, o której nawet nie mogli śnić ich średniowieczni poprzednicy. Dla ludzkiej wyobraźni nie ma jednak rzeczy niemożliwych – George Lucas połączył te dwa zjawiska i stworzył świat, który ma dziś miliony fanów na całym świecie. Przed Wami krótka historia fenomenu, jakim niewątpliwie są Gwiezdne wojny!
Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…
Właśnie od takich słów rozpoczyna się każdy epizod tej popularnej space opery. Po ich usłyszeniu, od razu przychodzą nam na myśl baśnie, opowiadane nam przez babcie w dzieciństwie. Całkiem słusznie. Star wars to piękna historia, która zawiera w sobie wszystkie elementy tego literackiego gatunku – jest w nich miejsce na miłość, wojnę, spektakularne bitwy, honor i zdradę. Opowieść o przygodach Luke’a Skywalkera oraz jego kompanów nie ogranicza się wyłącznie do formatu filmowego. To także książki, komiksy, gry planszowe i wideo oraz setki innych pomysłów, które stale rozszerzają świat Star Wars i sprawiają, że jest tak oryginalny i nieszablonowy.
Historia filmu
Gwiezdne wojny zadebiutowały na ekranie w 1977 roku. Początkowo producenci nie wiedzieli, czy nowy format się przyjmie, postanowiono więc asekuracyjnie wydać także wersję książkową opowieści. Co ciekawe, film doczekał się swojego podtytułu (Część IV: Nowa nadzieja) dopiero po trzech latach. Dlaczego pierwszy epizod stał się częścią IV? Właśnie takie miejsce zajmuje w filmowej chronologii. Na początku lat 90 producenci zadeklarowali, że stworzą trzy kolejne części, poświęcone historii Anakina Skywalkera. W 1999 roku premierę miał film nr 1 – Mroczne widmo, trzy lata później część druga – Atak klonów, a po kolejnych trzech latach trzecia – Zemsta Sithów. Oprócz tej klasycznej tetralogii, w skład świata Gwiezdnych wojen wchodzą także filmy niewyreżyserowane przez Lucasa – Powrót Jedi z 1980 roku oraz najnowsze Przebudzenie mocy. Na 2019 rok zaplanowano kolejny epizod opery kosmicznej. Równolegle w kinach będą pojawiać się także filmy z serii Gwiezdne wojny: historie.
Fenomen kultury
Nie ma chyba człowieka, który nie zetknąłby się z fenomenem, jakim bez wątpienia są Gwiezdne wojny. Wystarczy wspomnieć, że prawa do kręcenia filmu zostały w 2012 roku odsprzedane wytwórni Walta Disneya za ponad 4 miliardy dolarów! Seria inspirowała i nadal inspiruje twórców na całym świecie. Motywy znane ze Star Wars pojawiają się w setkach różnych filmów i seriali, wykorzystuje się je także w literaturze, grach fabularnych i setkach innych nośników. Fani serii chętnie się z nią utożsamiają – noszą koszulki z podobiznami Dartha Vadera, Skywalkerów albo sympatycznego Yody, uczestniczą w zlotach i konkursach wiedzy, dotyczących kosmicznego świata. T-shirt albo inny gadżet tego typu może stać się znakomitym pomysłem na prezent dla fana Star Wars – odpowiednie rozwiązania bez trudu znajdziemy w serwisach internetowych, umożliwiających projektowanie i tworzenie własnych koszulek.