Estetyka ciała sprawia, że wszelkie blizny na skórze szpecą i stają się frontem prawdziwych eksperymentów, by je skrzętnie ukryć.
Tatuaże to doskonały sposób na taką modyfikację ciała, by skryć mankamenty przy jednoczesnym ozdobieniu danego fragmentu lub całego np. popiersia. Doskonale pokazuje to przykład Kevina Creekmana. Mężczyzna przez wiele lat zmagał się z nadwagą. Zmiana nawyków żywieniowych wraz z treningiem dały oczekiwany efekt - Creekman wyraźnie schudł, nabrał też masy mięśniowej.
Zaczął być też postrzegany jako doskonały kandydat na modela. Problemem były jednak pozostałości po nadmiarze skórzy - blizny szpecące np. klatke piersiową. To naturalne w sytuacji, gdy ciało pozbywa się 80-kilogramowego balastu. Sposobem na ukrycie mankamentów skórnych okazały się ciekawe tatuaże. Creekman ozdobił skórę różnorodnymi wzorami, które tworzą swoisty labirynt - twarzy, obrazów, abstrakcyjnych układów.
Efekt jest wyjątkowo intrygujący, bo wysportowane dziś ciało Creekmana jest niczym tablica, na której zdolny plastyk miał pełną swobodę wypowiedzi.
To przykład tatuaży, które zdobią, zastanawiają, przyciągają uwagę. A jednocześnie - skutecznie zasłaniają to, czego widać nie powinno.
Na co zwrócić uwagę robiąc tatuaż na bliźnie
Bardzo ważne jest, by zabliźniona skóra nie była świeża. Tkanka powinna być już ustalona - ułożona, odpowiednio zregenerowana. Tylko w takiej sytuacji nie ma przeciwwskazań do wytatuowania skóry po bliznach. To sytuacja, w której warto zasięgnąć opinii specjalisty - np. dermatologa, który bez wątpliwości rozstrzygnie, czy skóra jest już gotowa na zdobienie. Tkanka, w zależności od stopnia zniszczenia i jej powodu - np. na skutek przecięcia czy pożaru - może mieć różny okres regeneracji wewnętrznej. Ta pewność nie jest nad wymiar.
Tatuaż na bliźnie jest zdecydowanie trudniejszy do wykonania niż w przypadku tkanki całkowicie zdrowej. Wynika to m.in. z osłabienia skóry, częstych problemów z ukrwieniem czy elastycznością. Z punktu widzenia studia tatuażu, największym wyzwaniem bywa prawidłowe nałożenie tuszu - wymaga to nie tylko szczególnych umiejętności tatuażysty, ale i odpowiednich narzędzi. Już po wykonaniu obrazu, ważne jest prawidłowe zadbanie o skórę - m.in. jej nawilżanie.
Jak wybrać tatuaż na bliznę
Rozstępy po porodzie, blizna po cesarskim cięciu lub innej operacji, uszkodzenia skóry po wypadkach lub oparzeniach - motywy dla zdobienia skóry w takich przypadkach są wyjątkowo różnorodne.
Co ważne - nie ma ograniczeń związanych z formatami grafik. Na niewielkich bliznach mogą być duże tatuaże i odwrotnie: na dużych bliznach mogą znajdować się zarówno niewielkie jak i spore grafiki. Granice są wyłącznie kwestią wyobraźni danej osoby oraz wybranego studia tatuażu. Tatuaże na bliznach często bywają w formie napisów upamiętniających dane wydarzenia - np. jako krótkie sentencje wspominające, jak krótkie bywa ludzkie życie.
Ciekawym manewrem bywa wplecenie podłużnych form - np. po przecięciu - w linię kwiatów. Z kolei poparzenia można zgrabnie skryć w szerszym kontekście - tatuażach o rozbudowanej formie i kolorystyce. Często spotykanym motywem w przypadku niewielkich cięć - np. blizn po wyrostku - bywają nożyczki i wzór przecinki krawieckiej.