Historia tatuowania ciała sięga odległych wieków. Miała ona wówczas całkiem inne znaczenie niż współcześnie.
Symbolika związana z magią rytualną, ochroną, podkreśleniem pozycji w hierarchii społecznej – to elementy niezwykle istotne w tatuażach pochodzących z dawniejszych czasów. Samo słowo „tatuaż” wywodzi się z języka polinezyjskiego – 'tatu', tłumaczone jako „znak”, „oznaczać coś”.
Polinezyjska sztuka zdobienia ciała jest bardzo silnie powiązana z historią oraz tradycją i wiarą, jest to odmiana tatuażu etnicznego, która dzięki stopniowemu rozpowszechnianiu stała się popularna wśród osób niezwiązanych z tą kulturą. Można obecnie stwierdzić, że w pewnym momencie, ten typ tatuażu stał się następcą tribala, jednakże należy mieć na uwadze, że głównym punktem, na którym opiera się cały wzór jest znaczenie, przekaz jaki niesie ze sobą.
Jest to bardzo ważna zasada, której niejednokrotnie przestrzegają nawet współcześni tatuatorzy, którzy znają się na swojej pracy oraz ją szanują. W internecie można nawet znaleźć konkretne osoby, które dzięki badaniom, literaturze oraz własnym doświadczeniom tworzą unikalne projekty w oparciu o konkretną historię lub charakter człowieka. Jak wygląda taki tatuaż? Jest on uporządkowaną mozaiką różnorodnych geometrycznych figur, linii – prostych lub falistych, meandrów oraz spiral.
Jego umiejscowienie również ma duże znaczenie, na przykład tatuowanie nadgarstka w stylu polinezyjskim jest związane z zapewnieniem sobie zdrowia i ochrony. Tradycyjny tatuaż polinezyjski utrzymany jest jedynie w barwie czarnej, wprowadzanie kolorów wiąże się z wpływem kultury popularnej.