Jak pielęgnować świeży tatuaż?

Kliknij na zdjęcie, aby otworzyć galerię.
Przy pielęgnacji świeżego tatuażu należy pamiętać, że główną rolę odgrywa...

Przy pielęgnacji świeżego tatuażu należy pamiętać, że główną rolę odgrywa tu higiena i systematyczność.

Nieodpowiednia dbałość może spowodować przymus poprawiania tatuażu w przyszłości, w skrajnych wypadkach całkowite jego zniszczenie (np. poprzez rozlanie się konturów). Prosimy o uważne zapoznanie się z poniższymi zasadami pamiętając, że powstały one w imię dobra Klienta i jego nowego nabytku!

1. Cały proces gojenia trwa miesiąc.

Po dwóch-trzech tygodniach skóra nadaje się do ponownego tatuowania (w przypadku wypełniania konturu/nanoszenia poprawek).

2. Po zakończonym tatuowaniu istnieją dwa warianty noszenia opatrunku założonego przez tatuażystę:

a. jeżeli sesja odbyła się w godzinach porannych lub przed południem folię należy nosić 3-5h, następnie ją zdjąć, przemyć tatuaż (patrz – punkt 4), zastosować maść (patrz – punkt 6), zapewnić skórze kilka godzin odpoczynku a następnie założyć nowy opatrunek na czas snu.

b. jeżeli sesja odbyła się w godzinach wieczornych, opatrunek należy zostawić na czas snu. Rano należy powtórzyć czynności wymienione w punkcie a.

3. Folię spożywczą należy zakładać...

przez pierwsze trzy noce oraz trzy dni – w przypadku niektórych tatuaży, szczególnie tych większych folię powinno się nosić przez pierwszy tydzień gojenia, aby zmniejszyć ryzyko styczności skóry z niesterylnym otoczeniem. Należy przy tym pamiętać, że folię powinno nosić się maksymalnie 6-8h dziennie, a skóra potrzebuje kilkugodzinnej przerwy i możliwości oddychania. Dlatego będąc w domu zaleca się chodzenie bez niej. Jeżeli tatuaż znajduje się na takiej części ciała, która uniemożliwia pewne założenie folii zaleca się użycie taśmy do opatrunków. W drogerii Rossmann można zakupić specjalną taśmę umożliwiającą skórze oddychanie. Ze względu na stosowanie folii na skórze może pojawić się wysypka – są to potówki, które znikają w niedługim czasie po zaprzestaniu dalszego noszenia opatrunku.

4. Przy pielęgnacji tatuażu należy pamiętać...

o odpowiednim myciu skóry. Przez przynajmniej pierwsze dwa tygodnie zaleca się branie prysznica zamiast kąpieli. Jeżeli już wystąpi przymus wzięcia kąpieli należy upewnić się, że wytatuowana część ciała nie będzie miała żadnej styczności z wodą z kąpieli – nie jest ona ani zdrowa ze względu na chemiczne produkty używane podczas kąpieli jak i sama skóra nie powinna być namaczana. Przez pierwsze dni na skórze mogą pojawić się czarne bądź kolorowe „gluty”, które są jak najbardziej normalnym elementem gojenia tatuażu. Należy usunąć je delikatnym ale również pewnym ruchem ręki upewniając się, że usunęliśmy ze skóry wszystkie wydzieliny. Tatuaż należy myć pod prysznicem albo przy użyciu przygotowanej mieszanki wody z mydłem antybakteryjnym w żelu (w proporcjach ok. 5% mydła i 95% wody). Roztwór należy przelać do pojemniczka (np. „psikacza”), dzięki czemu można zabrać go ze sobą do pracy, szkoły czy w podróż. W przypadku mycia tatuażu poza domem obficie spryskujemy ręcznik papierowy przygotowaną mieszanką i dokładnie przemywamy skórę. Czynność powtarzamy do całkowitego usunięcia pozostałości starej maści, osocza i tuszu. Do mycia należy używać szarego mydła, mydeł/żeli antybakteryjnych (np. z serii Easy Tattoo) lub płynu do higieny intymnej (upewniając się, że jest on bezzapachowy). Nanosimy je na skórę i myjemy delikatnym okrężnym ruchem. Umytej skóry nie wolno osuszać ręcznikiem. Skórę należy pozostawić samą do wyschnięcia, a w przypadku, gdy nie mamy na to czasu osuszyć delikatnie ręcznikiem papierowym.

5. W trakcie gojenia tatuażu, szczególnie przez pierwsze dwa tygodnie...

zaleca się noszenie odzieży z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze, pozwalają skórze oddychać i jej nie podrażniają (np. bawełna). Należy unikać tkanin syntetycznych z wysoką zawartością poliestru.

6. Nawilżanie jest ogromnie ważne!

Przy prawidłowej pielęgnacji świeżego tatuażu. Zaleca się używanie maści typu Alantan, Bephanten czy Easy Tattoo. Dwie pierwsze dostępne są w praktycznie każdej aptece, ET zaś można zakupić w sklepach internetowych. Tatuaż należy smarować przez okres dwóch tygodni, w częstotliwości zależnej od wymagań skóry – zazwyczaj sam kontur wymaga mniejszej ilości maści niżeli duży kolorowy projekt.

7. Po średnio 4-5 dniach z tatuażu zaczyna schodzić skóra.

Pod żadnym pozorem NIE WOLNO ściągać jej siłą, a skóry nie należy drapać nawet pomimo swędzenia (częsty element występujący przy gojeniu). W skrajnych przypadkach drapanie skóry i zrywanie naskórka może spowodować nawet powstanie blizn.

8. W trakcie gojenia tatuaży NALEŻY UNIKAĆ:

- przez pierwsze kilka dni należy mocno ograniczyć spożywanie napoi alkoholowych, wybierać te o mniejszym stężeniu procentowym (wino, piwo) lub całkowicie z nich zrezygnować. Alkohol odwadnia organizm, co utrudnia naturalny proces gojenia, a w przypadku spożycia zbyt dużej ilości człowiek w stanie upojenia może uszkodzić tatuaż lub zapomnieć o jego obowiązkowej pielęgnacji.

- rzez przynajmniej dwa tygodnie należy zrezygnować z basenu, kąpieli w wannie i uczęszczania na siłownię. Na wszelki wypadek powinno się wydłużyć ten okres nawet do miesiąca.

Świeżego tatuażu nie należy namaczać, a chlor zawarty w wodzie basenowej (bądź bakterie z naturalnych zbiorników wodnych typu jezioro czy morze) może podrażnić skórę. - z siłowni należy zrezygnować ze względu na ryzyko uszkodzenia skóry, a co za tym idzie – doprowadzenia do zniszczenia tatuażu.

W trakcie ćwiczeń skóra na której znajduje się tatuaż ulega naprężeniom, a nie chroniona folią/nieodpowiednio natłuszczona może najzwyczajniej w świecie popękać i doprowadzić do ubytków w tuszu. Z drugiej strony ćwiczenie z zafoliowaną skórą narażamy skórę na zbyt duży kontakt z potem, którego głównym składnikiem jest sól.

Ta zaś podrażnia i może doprowadzić do odparzenia. W przypadku samych ćwiczeń na okres miesiąca należy zrezygnować z zajęć nadwyrężających wytatuowaną partię ciała. - należy również unikać opalania się – w przypadku tatuaży opalanie nigdy nie jest dobre, gdyż prędzej czy później czarny tusz zacznie płowieć, kolorowe zaś przy kontakcie z promieniami żółkną i ciemnieją. słonecznymi

Z samego opalania należy zrezygnować przez pierwszy miesiąc, a następnie nakładać na tatuaż krem z wysokim filtrem (+50).

9. Niekiedy w dniu tatuowania bądź przez kilka kolejnych...

może pojawić się gorączka i złe samopoczucie, co jest całkowicie normalna reakcją obronną organizmu. Nie ma przeciwwskazań w zażywaniu w tym okresie leków przeciwgorączkowych pokroju Nurofenu.

10. Podstawowe błędy popełniane przez świeżo upieczonych właścicieli tatuaży, których należy unikać:

Nie należy robić opatrunku z żadnego innego materiału niż folia spożywcza. Używanie w ramach zamiennika gazy lub bandażu elastycznego może doprowadzić do mocnego podrażnienia skóry – poprzez wydzielane przez skórę osocze tego typu opatrunek przykleja się do skóry i wraz z jego usunięciem możemy uszkodzić tatuaż.

 

Nie należy przemywać świeżego tatuażu niczym innym niż płynem antybakteryjnym lub płynem do higieny intymnej. Często zwykłe płyny i żele zawierają w swoim składzie alkohol, który prowadzi do przesuszenia i podrażnienia skóry.

 

WAŻNE! Często MAŚĆ mylona jest z kremem, który jest zbyt lekki i może wysuszyć i podrażnić skórę. PAMIĘTAJ! Jeżeli cokolwiek Cię zaniepokoi w procesie gojenia, wystąpią objawy, które nie zostały wymienione powyżej bądź nie jesteś czegoś pewny masz pełne prawo a wręcz powinieneś skontaktować się ze swoim tatuażystą.

 

Za zgodą: https://www.facebook.com/studiodaggertattoo

https://www.facebook.com/studiodaggertattoo

Dodał: majki 16-11-2015
Wyświetleń: 74960


Skomentuj tatuaż! Zaloguj się!
avatar użytkownika majki majki napisał(a):

Amen!

01-12-2015, 14:59:24

avatar użytkownika majki majki napisał(a):

PAMIĘTAJ! Jeżeli cokolwiek Cię zaniepokoi w procesie gojenia, wystąpią objawy, które nie zostały wymienione powyżej bądź nie jesteś czegoś pewny masz pełne prawo a wręcz powinieneś skontaktować się ze swoim tatuażystą.

17-12-2015, 15:40:41

avatar użytkownika majki majki napisał(a):

Poniższe zasady zostały spisane własnoręcznie poprzez ekipę Dagger Tattoo bazując na własnej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu. Uprasza się o nie kopiowanie, niepowielanie i nie rozpowszechnianie poniższego tekstu bez podpisania i zgody autora.

11-11-2016, 18:46:57

avatar użytkownika przemas przemas napisał(a):

Uff. Generalnie nic nieodpowiedniego nikomu nie przekazałem i to jest dobry artykuł ( dosyć szczegółowy nie jak np na jakiejś ogólnej komercji) tak dla świeżych wytatuowanych, jak i świeżych tatuatorow ... Wiadomo że temat obszerny ale początki są prawidłowo opisane. Stronka się rozwija, pozdrawiam

29-12-2017, 01:01:11

avatar użytkownika majki majki napisał(a):

To Ty pisałeś, tak :)?

30-12-2017, 11:15:02

avatar użytkownika katarzyna-pilarek katarzyna-pilarek napisał(a):

Rzetelny poradnik! Właściwie wszystko opisane od A do Z, dobre zarówno dla początkujących adeptów dziaranych przygód jak i dla weteranów, którzy chcieliby sobie coś przypomnieć, ale usystematyzować wiedzę, by przekazać ją żółtodziobom. ET to dobra maść, dodam tylko od siebie, że maść czy krem nie jest jedną opcją na pielęgnację świeżego tatuażu. Szczególnie w podróży lub poza domem (np. w pracy) dobrze sprawdzi się spray - https://skinproject.tattoo - poza działaniem nawilżającym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym skutecznie łagodzi świąd.

30-06-2019, 16:08:02

avatar użytkownika hania-monter hania-monter napisał(a):

Świeży tatuaż najlepiej smarować kremem regenerującym i odkażającym. Ja wybrałam Octenicare, który dodatkowo nawilża. Jego aplikacja jest łatwa i przyjemna a po nim skóra jest przyjemna w dotyku.

29-11-2020, 10:52:42



Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadasz się na używanie plików cookie. Przeczytaj politykę cookies.