Sznyt - sposób na dziarę

Sznyt to inaczej blizna. Powstaje poprzez samookaleczenie i jest tym samym symbolem odwagi i odporności danej osoby na ból. Może także świadczyć o przynależności do określonej grupy społecznej.

W społecznościach prymitywnych był to sposób zdobienia ciała, natomiast cywilizowanych rozpowszechniona jest głównie wśród przestępców, pensjonariuszy zakładów karnych oraz różnych subkulturach młodzieżowych. Między mężczyznami jest to częsta metoda udowodnienia swojej męskości.

Powodów do zrobienia sznytów jest wiele. Bardzo często wynikają one z chęci pokonania bólu psychicznego, na przykład po stracie ukochanej osoby. Niestety w niektórych przypadkach przeradza się to w nałóg. Wówczas doprowadza to do okaleczania się w każdym nietkniętym jeszcze miejscu. Wskazuje się, że jest to forma budowania relacji ze światem poprzez zadawanie sobie bólu, mającego pozwalać na jej odczuwanie. Niejednokrotnie jest to także próba zwrócenia na siebie uwagi.

Sznyty najczęściej zadaje się żyletką , brzytwą, nożem. W celu utrwalenia i uwidocznienia rany można rozciągać przed zagojeniem bądź posypywać różnego rodzaju substancjami chemicznymi bądź barwnikami.

Inną formą okaleczania, podobną do sznyt, są "przywary", które powstają w wyniku miejscowych oparzeń oraz "dziargi",czyli rozdrapywanie do krwi miejsc po ukąszeniach owadów.

Sznyty robione w celach artystycznych porównuje się do robienia tatuaży.

Dodał: majki

Wyświetleń: 310
Podoba się? 11 1
avatar użytkownika majki
15-01-2018, 13:09:02

Sznyty robione w celach artystycznych porównuje się do robienia tatuaży.

Chcesz komentować tatuaże? Zaloguj się!