Menu

Zentangle - twórczy relaks


Nie raz pewnie zdarzyło się Wam mazać po kartkach papieru, podczas zajęć w szkole lub nudnego spotkania. Warto wiedzieć, że wasze rysunki mogą przerodzić się czasami nawet w dzieło sztuki!

O co dokładnie chodzi? O Zentangle oczywiście!

Zentangle, czyli sztuka relaksacyjnego rysowania, wykorzystywana również w bardzo popularnej obecnie formie kolorowanek dla dorosłych, które wypełniają nam luki pomiędzy spotkaniami. Dzięki nim mamy również chwile dla siebie i możemy w pewien sposób oderwać się od rzeczywistości. Sztuka Zentangle przedstawia znane obiekty, zwierzęta, które są wypełnione geometrycznymi wzorami. Rysunek składa się z prostych linii, wzorów, które przekształcaj się w większe rysunki - tworząc sztukę. Obok tej techniki występuje także inna – zendala, jest to mandala, która niekoniecznie musi charakteryzować się tym, że jest symetryczna.

Jak wyjaśnić samo słowo Zentangle?

Wydaje się to być bardzo proste. Dzieląc ten wyraz, otrzymujemy słowo - zen, które odnosi się do medytacji, spokoju, ciszy, ukojenia, co kojarzy nam się dosłownie z relaksem, rozluźnieniem. Natomiast druga część – tangle oznacza po prostu plątaninę, która dokładnie odzwierciedla to, co wykonujemy, rysując kolejne połączone ze sobą linie. Co ciekawe technika Zentangle została wykorzystana przez Ricka Robertsa i Marie Thomas ze Stanów Zjednoczonych do leczenia swoich pacjentów, ponieważ nie jest to już tylko "art terapia" ale także szerzej wykorzystywana technika. Zentangle jest sztuką dla każdego, wystarczy czysta kartka i cienkopis, którym zaczniemy tworzyć zwariowane szlaczki. Nasz rysunek może być wpisany w koło jak zendala, albo kwadrat, nie ma to żadnej różnicy, ważny jest tutaj relaks i chwila dla siebie. Dlaczego wspominamy o tej sztuce rysowania? Ponieważ stała się ona obecnie bardzo popularna i jak możemy zauważyć przełożyła się nie tylko na papier, aranżacje wnętrz, czy tekstylia, ale także na ludzkie ciało w postaci barwnych tatuaży. Jest to inna forma tworzenia, pewna alternatywa, która obecnie jest chętnie wykorzystywana. Czy istnieje specjalne znaczenie tych tatuaży? To już zależy od autora rysunku :)

Przedstawiamy kilka ciekawych przykładów, które być może zainspirują i Was :)

Zentangle - twórczy relaks  | Dziary.com
Zentangle - twórczy relaks  | Dziary.com
Zentangle - twórczy relaks  | Dziary.com
Zentangle - twórczy relaks  | Dziary.com
Zentangle - twórczy relaks  | Dziary.com
Zentangle - twórczy relaks  | Dziary.com

źródło: http://www.denimix.pl/2015/08/co-to-jest-zentangle/

Tagi: tatuaż geometryczny zendala zentangle

Komentarze

avatar użytkownika ciumaa ciumaa | 22-03-2016, 22:09:04
piękne wzory. sama bardzo często siedzę i coś sobie rysuję ale wątpię aby ktoś to chciał przerabiać na tatuaż :D
Zaloguj się, aby skomentować post.Zarejestruj konto,

lub Zaloguj z Facebook
akceptuję politykę prywatności